„ …park, tarlisko, przepławka.”

Dnia 19.10.2018 r. uczniowie klas: IV a – V a SP oraz kl. I g SpdP brali udział w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez Park Krajobrazowy Dolina Słupi z cyklu „… park, tarlisko, przepławka. „W siedzibie PKDS młodzież zapoznała się z organizacją ruchu turystycznego na terenie regionu: turystyką masową /rajdy turystyczne/ oraz kwalifikowaną. Obejrzała zbiory odznak i proporczyków wydanych przez Oddział Regionalny PTTK w Słupsku.

Następnie zgodnie z programem udaliśmy się nad Stawek Łabędzi gdzie zaprzyjaźnieni z nami pracownicy Parku , panowie: Andrzej i Marcin, demonstrowali uczestnikom wycieczki wyłowione w godzinach porannych ryby i raki. Największe zainteresowanie wzbudzały raki, a z ryb maleńka troć wędrowna.

Kolejnym etapem naszej wędrówki było tarlisko na kanale rzeki Słupi.

W drodze do kolejnego miejsca podziwialiśmy zabytki naszego miasta jak : fundamenty Baszty Prochowej, kościół św. Mikołaja /obecnie Miejską Bibliotekę Publiczną/, oraz Basztę Czarownic.

Na tarlisku pani Mariola zapoznała nas ze zwyczajami troci wędrownych, które na okres tarła płyną w górę rzeki Słupi , gdzie znajdują dogodne warunki do rozmnażania.

Poznaliśmy również rośliny inwazyjne , przestawiane przez panią Elwirę, które zanieczyszczają nasze rodzime środowisko.

Na przepławkę w Parku Kultury i Wypoczynku już nie dotarliśmy , może w przyszłym roku….

Pogoda dopisała, uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu ekologii i historii regionu.