MATP 2019

12 marca br. już po raz kolejny gościliśmy zawodników z naszego województwa na Pomorskim Dniu Treningowym MATP (Programu Treningu Aktywności Motorycznej) Olimpiad Specjalnych. Zawody odbyły się na hali sportowo – widowiskowej Ośrodka Sportowo- Rekreacyjnego im. Tadeusza Gwiżdża w Słupsku.

W zmaganiach wzięli udział zawodnicy z następujących Klubów: Gdyni, Turska, Damnicy, Pelplina, Kwidzyna oraz Słupska.

Wśród zaproszonych i jednocześnie obecnych gości byli:

– Pełnomocnik Prezydenta Miasta Słupska ds. Sportu p. Rafał Szymański,

– Dyrektor Pomorskiego Oddziału Regionalnego O. S. p. Romana Chmielewicz,

– Sekretarz Pomorskiego Oddziału Regionalnego O.S. p. Małgorzata Puchalska,

– Vice Prezes Stowarzyszenia „Dajmy Im Radość” p. Renata Wismont,

– Prezes Stowarzyszenia „Przystań” p. Zofia Stodoła.

W sumie 34 zawodników zaprezentowało swoje umiejętności w Dniu Treningowym.

Warunkiem uczestnictwa w Dniu Treningowym był udział w systematycznie prowadzonych treningach przez minimum 8 tygodni pod okiem trenerów, fizjoterapeutów, terapeutów zajęć rewalidacyjno- wychowawczych, a także opiekunów/ rodziców.

Program Treningu Aktywności Motorycznej adresowany jest do osób ze znaczną lub głęboką sprzężoną niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną, którzy ze względu m. in. na brak: możliwości zrozumienia zasad współzawodnictwa, możliwości fizycznych – istnienie niepełnosprawności ruchowej nie mogą brać udziału w oficjalnych dyscyplinach Olimpiad Specjalnych. Jednocześnie program ten daje szanse, (oczywiście nie wszystkim ze względu na poziom niepełnosprawności), na przejście do udziału w tych dyscyplinach. Konkurencje MATP zostały tak dobrane by nawiązywały do 7 rodzajów aktywności. Każda z nich odpowiada konkretnej dyscyplinie lub aktywności oficjalnego programu sportowego Olimpiad Specjalnych.

Rozwój ruchów zamierzonych (unoszenie głowy, podpór, przetoczenie, obroty, pełzanie, pokonanie nierównego podłoża, przechodzenie przez tunel, przechodzenie do klęku, pokonanie ławeczki, ławeczka-równoważnia, skok, skok z wykorzystaniem odskoczni) – nawiązuje do gimnastyki. Z kolei zręczność, zwinność (rzut piłeczką palantową, chwyt i rzut, zbieranie przedmiotów) – nawiązuje do lekkiej atletyki.

Celność (rzut do celu, trafienie w piłeczkę, kręgle, nakładanie kółek na stojak, toczenie piłki) – nawiązanie do gier zespołowych. Kopnięcie (strzał na bramkę, przekopanie piłki nad przeszkodą) – do piłki nożnej, natomiast jazda na wózku (pokonanie dystansu 5m, slalom na odcinku 5m) – nawiązuje do lekkiej atletyki. Jazda na wózku z napędem elektrycznym (j. w.) – nawiązanie do lekkiej atletyki

Program MATP to konkurencje, które zostały opracowane przez specjalistów. Z jednej strony nawiązują do oficjalnych dyscyplin sportowych Olimpiad specjalnych, a z drugiej są to aktywności wyciągnięte z kalendarza rozwoju dziecka. Program składa się z 25 konkurencji, w takiej formie jest realizowany. Brak w nim możliwości zmian, natomiast daje dużą możliwość elastycznego dopasowania sposobu wykonania konkurencji, w zależności od możliwości zawodnika i zaplecza sprzętowego terapeuty.

W przeprowadzeniu tegorocznego Dnia Treningowego O. S. wspomagali nas wolontariusze z Akademii Pomorskiej w Słupsku kierunek: fizjoterapia, słuchacze kierunku: technik masażysta z Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych – Szkolny Klub Wolontariatu „Medyk” oraz piłkarki ręczne z MKS Słupia Słupsk.

Dzięki pomocy naszych sponsorów o wielkim sercu: Firmie Kegar z Kępic, firmie „Neplus” państwa Violetty i Mirosława Latkowskich oraz anonimowych darczyńców państwa Katarzyny i Przemysława mogliśmy obdarować naszych zawodników pamiątkowymi medalami oraz wspaniałymi nagrodami.

Za okazane serce składamy serdeczne podziękowania. DZIĘKUJEMY :D.

Ponadto dziękujemy wszystkim, którzy wpłynęli na sprawne przygotowanie i przeprowadzenie Dnia Treningowego:

Zespół odpowiedzialny za dekoracje: Ewa Heidenreich, Edyta Urban, Amelia Sadoczyńska,

Anna Wawrzyniak,

Poczęstunek- Elżbieta Kosmala- Szweda,

Przygotowanie ciast – Agnieszka Chachuła, Marta Jończyk, Michał Zakrzewski i p. Iwona Płatwa

Przygotowanie części sportowej i przeprowadzenie konkurencji: Michał Zakrzewski,

Katarzyna Głuszek, Monika Wojciechowska, Joanna Maciesza

Przygotowanie wolontariuszy: szkolenie przeprowadziła Katarzyna Bukowska

Prowadzenie imprezy- vicedyrektor SOSW Iwona Wrycz

Nagłośnienie: Marcin Rusinek

Szczególne podziękowania dla Dyrekcji SOSW: p. Magdaleny Skóra, i vicedyrektor Małgorzaty Czerwińskiej.

Informacje o imprezie ukazały się w mediach:

– „Głos Pomorza”- gp24,

– „Gość Niedzielny Koszalin”,

TV: TV Słupsk Nowa i Kanał 6.