Doktor Esperanto

Rok 2017 ogłoszony został ogłoszony Rokiem WISŁY i Rokiem LUDWIKA ZAMENHOFA. W tym roku mija 100 rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa twórcy języka ESPERANTO. Ludwik Zamenhof żył w latach 1859-1917, urodził się w Białymstoku w rodzinie żydowskiej. Z wykształcenia był lekarzem okulistą. Przez wiele lat mieszkał i pracował w Warszawie. Tam także zmarł i został pochowany na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej. Oprócz medycyny interesowały go kwestie społeczne. Twierdził iż źródłem wielu problemów między ludźmi są trudności komunikacyjne, brak wspólnego języka, który ułatwiałby porozumienie. Przez wiele lat pracował nad podręcznikiem nowego języka, który podpisał DOKTOR ESPERANTO – “doktor nadzieja “. Stąd nazwa języka ESPERANTO. Nowy język zyskiwał coraz większą popularność w krajach europejskich i USA, a Ludwik Zamenhof stawał się coraz sławniejszy. W 1913 roku warszawski lekarz był nawet kandydatem do nagrody Nobla.
W Słupsku w latach sześćdziesiątych działał bardzo prężnie klub esperantystów, którzy ufundowali wielkiemu Polakowi obelisk w centrum miasta upamiętniający zasługi LUDWIKA ZAMENHOFA dla kultury polskiej.
W ramach realizacji programu MŁODZI PATRIOCI uczniowie naszej szkoły w dniu 07.06.2017 r. w dowód hołdu, złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze.
Basia Rożek
Ania Rusinek
Beata Wawrzyniak
Zapraszamy do obejrzenia wystawy “LUDWIK ZAMENHOF twórca ESPERANTO” – Biblioteka Szkolna